Dita e shqipetareve per te qeverisur ………

Sot eshte nje dite me rendesi te madhe per shqipetaret pasi sot vendoset kush do qeverisi vendin e tyre :

Perballe njeri tjetrit jane 3 parti kryesore me aktore te cilet i njohim mire :

I pari qe eshte dhe kryeministri yne shquhet per pikpamje narcistike . Madati i tij ka qene i shoqeruar nga reforma shume te mira dhe reforma shkaterrimtare , me debate , me percarje brenda grupit dhe ne fund me Vetingun e shumepritur .  Ne teresi nje mandat shume i ngaterruar kjo ndoshta dhe per shkak te nje koalicioni  jo fort solid dhe presionit te perhershem te opozites ,por nje performance e mire ne disa sektore ku  kishte nevoje emergjente per nderhyrje  si dhe fitorja masive e bashkive 2 vite me pare e bejne Ramen kandidatin favorit per ti fituar keto zgjedhje .

I dyti na vjen nga PD qe gjysmen e kohes bojkotoi , u ul ne cader , beri presione per te perfituar sado pak nga efekti i Vetingut , por qe me nje levizje te vetme ngriti pozitat e tij me lart sec vete ai do ta kishte menduar . Lista e kandidateve per deputete ishte kryevepra e Bashes . Me ate liste ai tregoi se ishte ai lidershipi  dhe se gjerat ne PD behen sipas menyres se tij . Ky gjest  e ngre Bashen ne nivelin e duhur per ti luftuar keto zgjedhje dhe ceshte me e rendesishmja e le popullin te kuptoje qe ky njeri mund te drejtoje.

I treti edhe pse tani me ne rolin e Presidentit te Republikes  qe per mua do te mbahet mend gjithmone si njeriu i 7 % ( sepse shqiptaret harrojne shpejt ) ndodhet ne nje pozite ne te cilen nuk ka qene ndonjehere me pare . Me gjithe shpalljet nga te katerta anet se LSI-ja e tij do dali force e pare ai e gjen veten pa nje aleat . Marreveshja Rama – Basha duhet ti kete renes i infarkt zotit Meta e megjithate ai vazhdon te jete i mendimit se do te jete ne qeveri per mandatin e 3-te rradhazi, kesaj here ndoshta me kryeministrin e vendosur nga LSI-ja e tij e dashur . Ne syrin tim shanset jane te pakta por duke njohur Meten nje “hail mary ” e tij mund ta ndryshoje totalisht lojen . Kshuqe pavaresisht se i disfavorizuar edhe ai ka nje mundesi te marre nje pjese nga torta .

I katerti qe eshte populli do te votoje sic ka bere gjithmone , sipas bindjeve , sipas premtimeve per pune , sipas ndonje leku nen dore , sipas kercenimeve te punedhenesve etj. Problemi eshte cfare ndodh pasi hidhet kjo vote ?! A do te behen ndonjehere valle shqipetaret bashke pertej ngjyrave partiake per “tja marre frymen ” qeverise kushdo qofte ajo e majte apo e djathte  ?! A do dalin shqiptaret ti mbushin sheshet kur tju rritet nje cmim apo kur tu behet nje e padrejte ?! Shqiptaret sic kane teserat e partive duhet te vrapojne te marrin teserat e shoqerive civile . Votoje partine tende , vere ne pushtet , ama mos u kenaq nga nje pune qe te jepet por ndiqi rreformat me kujdes dhe aty ku calon puna dil ne shesh , ngri dhe cader po te duash se kshu na mesooi zoti Basha.

Populli shqiptar e ka treguar 2 here forcen e tij : Heren e pare me armet kimike dhe heren e dyte me importin e pleherave populli shqiptar ka ngadhejuar mbi politiken dhe i vetmi fakt i dukshem ka qene se sa frike na kane ata ne , po po politikanet e medhenj na kane frike , sepse ne vendosim per ato vilat e tyre , per ato makinat e shtrenjta , per studimet e femijeve te tyre . Prandaj cilado parti u zgjedhte ne krye mbushini sheshet drejtojini ju reformat popull i dashur sepse ne fund te fundit ju jeni sovrani .

Ka ardhur koha e shqipetareve per te qeverisur ……

 

Advertisements